Máte doma starší plastová okna, která už netěsní tak dobře jako kdysi? Nemávejte nad nimi rukou a najděte řešení dříve, než se vám u nich usadí vlhkost. Včasným zásahem totiž můžete předejít dalším, mnohem větším komplikacím. Protože kde je vlhkost, tam se později objeví i plíseň.

Kdy být v pozoru?

Zbystřit byste měli, pokud vaše okna už delší dobu netěsní tak, jak by se od nich očekávalo a kumuluje se v jejich okolí vlhkost. Poznáte to velmi snadno. Mezi ty největší varovné signály patří:

  • Rosení a mlžení skel (zvenku, zevnitř nebo v meziskelním prostoru)
  • Zamrzání oken
  • Vznik povlaku a plísní v okolí oken
  • Zatékání a profukování

Pokud nic z výše uvedeného doma nepozorujete, ale trápí vás nedostatečné izolační vlastnosti oken, úprava oken by mohla zaujmout i vás. V zimě se zbavíte nepříjemného chladu prostupujícího skrz skla a v létě naopak zabráníte přehřívání místnosti. 

Největší prostup tepla bývá u zastaralých oken, eurooken a starších plastových oken. Součinitel prostupu tepla u nízkoenergetických domů nesmí přesáhnout 1,2W/m2K, u pasivních domů dokonce 0,8 W/m2K. U starých modelů však hodnota dosahuje až 2,8W/m2k!

Jak zlepšit izolaci oken, aniž byste je museli celá měnit?

Pravděpodobně si říkáte, že nebudete měnit celá okna, když je máte “teprve 7 let”. Nic takového ani nemusíte. Existuje další řešení, se kterým si zajistíte minimální tepelné ztráty, dáte sbohem vlhkosti a navíc prodloužíte životnost již vsazených oken. Řešením je výměna okenních skel.

Výměna skel v oknech: jak probíhá?

Přesklení oken je možné provést u starších modelů, ve střešních bytech, ve dveřích, ve výlohách, ve zdvojených, špaletových a plastových oknech. Dokonce je možné výměnu skel zařídit i v památkové zóně, aniž by se narušil původní přirozený vzhled budovy.

Při přesklení se vymění původní tabule za izolační dvojsklo či trojsklo se speciální vnitřní fólií Heat Mirror, která je nalepena mezi nová skla. Odstraní se zasklívací lišta, vyjme se původní dvojsklo a vloží se nové s výrazně lepšími izolačními a tepelnými vlastnostmi. Vše probíhá hladce, rychle a jednoduše. 

Izolační dvojsklo vs. trojsklo

Chcete-li se ujistit, že se k vám chlad ani vlhkost nedostane, můžete si objednat výměnu dvojskla za trojsklo. Izolační trojsklo je vyrobené na stejném principu jako dvojsklo, má však výrazně lepší izolační vlastnosti. Mezi jeho nevýhody však patří menší propustnost světla a těžší hmotnost (proto není vhodné pro přesklení střešních oken).

 

  • Eliminace rosení oken zevnitř i zvenku
  • Snížení tepelných úniků
  • Minimální přehřívání místnosti
  • Úspora financí za energie
  • Žádné mlžení a zamrzání
  • Prodloužení životnosti oken